En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

28/06/2019 Kapalı Yazar: emrecaglaryildiz

Bilgisayar sistemlerinin güvenliklerini sağlama amacıyla birçok çalışma yapılır.Bu çalışmalar genelde sisteme güvenlik duvarları, saldırı tespit sistemleri kurmak, güvenli iletişim protokolleri sağlamak, zarar verici kodlara karşı yazılımlar kullanamak gibi çözümler olabilir. Fakat tüm bu yapılan çalışmalardan sonra bile sistemde saldırganların faydalanabileceği açıklar olabilir. Bu açıklar çeşitli güvenlik araçları kullanılarak tespit edilebilir ve gerekli önlemler alınabilir.

Güvenlik araçları ayrıca sistemi izleme olanağıda sunarlar.Varolan güvenlik araçları genelde bilgisayar sistemlerine saldırı amacıyla geliştirilmiştir. Buradaki temel düşünce sistemin açıklarını saldırganlardan önce ortaya çıkarmak ve gerekli önlemleri almaktır.

Bizde tespit aşamasında kullanılmak üzere yazılan ve en çok kullanılan araçlardan popüler olanlarını inceleyeceğiz.

Makalede neler var ?

NMAP

nmap komutu ve kullanimi - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

Nmap (ing. “network mapper”) ağ araştırmasında ve güvenlik denetlemelerinde kullanılan açık kaynak kodlu bir programdır. Geniş ölçekli ağları tarama amacıyla tasarlanmasının yanında tek bir konak üzerinde de verimli bir şekilde çalışabilir. Alışılmışın dışında IP paketleri göndererek ağ üzerinde canlı bilgisayarları gösterir. Ayrıca bu bilgisayarlar üzerindeki ağa sunulan uygulamaları yespit edebilir, hangi işletim sistemi koştuklarını bulabilir, hangi güvenlik duvarını kullandıklarını bulabilir. Nmap birçok işletim sistemi üzerinde çalışabilir ve GNU GPL lisansıyla dağıtılır.

İNDİRME SAYFASI :
https://nmap.org/download.html

NESSUS

IsjA51jx - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

Nessus güçlü ve güncel bir uzaktan tarama aracıdır. Birçok UNIX türevi üzerinde ve Windows’ta çalışabilme özelliğine sahiptir. Nessus uyumlu ek
yazılımları Gtk arayüzü ile çok kullanışlı bir güvenlik aracıdır. 1200’ün üzerinde güvenlik açığını yakalayabilir ve bunlar hakkında çeşitli biçimlerde raporlar sunabilir (HTML, LaTeX, ASCII, vs.). Nessus’un önemli özelliklerinden biri bilinenen kurallara bağlı olmadan tarama yapabilmesidir. Örneğin 1234 numaralı portta çalışan bir web sunucusunu tespit edebilir ve güvenlik taramasından geçirebilir. Bulduğu açıklar için kullanıcıya güvenlik çözümleri önerir.

İNDİRME SAYFASI :
https://www.tenable.com/products/nes…ing-system#tos

ETHEREAL

AnalyzeFollowTCPStream - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

Ethereal UNIX ve Windows platformları için ücretsiz bir ağ protokolü
analizcisidir. Canlı bir ağdan veya daha önceden diske kaydedilmiş bir ağ verisi üzerinde çalışarak ağ incelemesi yapar. Kullanıcı interaktif bir şekilde incelenen veri hakkında ayrıntılı bir bilgi alabilir. Bu bilgi tek bir paket için de söz konusudur. Güçlü özellikleri arasında zengin bir süzme diline sahip olması ve TCP otrumunu birleştirerek analiz imkanı sağlaması vardır.

İNDİRME LİNKİ :
NOT : VİRÜSTOTALE TARATINIZ
Ethereal – Network Protocol Analyzer – Free download and software reviews – CNET Download.com

SNORT

yqP9H9y8a84RdyN9AAAAABJRU5ErkJggg== - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

Snort IP ağları için gerçek zamanlı trafik analizi yapabilen ve paket kaydedebilen açık kaynak kodlu bir sızma belirleme sistemidir. Protokol analizi, içerik araştırması/eşlemesi dahil daha birçok inceleme yaparak saldırıları veya yoklamaları (örn. Tampon taşırma, gizli port taraması, CGI saldırıları, SMB yoklamaları, OS belirleme, vs. ) tespit edebilir. Snort izin verilen veya verilmeyen trafik tanımlanması için esnek bir kural yazma diline ve modüler bir tespit etme motoruna sahiptir. Ayrıca çeşitli alarm mekanizmaları sayesinde herhangi bir saldırı tespitinden sonra kullanıcıyı uyarır.

İNDİRME SAYFASI :
https://www.snort.org/downloads

TCPDUMP

tcpdump logo - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

Ağ izleme ve veri inceleme yapmaya olanak veren en eski ve en çok sevilen ağ analiz (dinleme) programıdır. Ağ hareketlerini incelem amacıyla kullanılır. Verilen deyimleri eşleyerek bir ağ arayüzündeki paket bilgilerini gösterebilir. Nmap tcdump’ın altyapısını oluşturan libpcap paket yakalama kkütüphanesini kullanır. Günümüzde tcpdump çok kullanılmamakla beraber ağ incelem için genellikle ethereal kullanılır.

İNDİRME SAYFASI :
TCPDUMP/LIBPCAP public repository

DSNIFF

monkey6 - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

Dsniff ağ denetlemesi ve içeri sızma testleri yapmaya yarayan bir araçlar takımıdır. Dsniff, filesnarf, mailsnarf, msgsnarf, urlsnarf ve webspy gibi programlar içerir ve bu programlar pasif bir şekilde ağı dinleyerek ilgi çeken verinin (şifreler, epostalar, vs.) yakalanmasını sağlarlar. Arpspoof, dnsspoof, ve macof normalde bir saldırganın erişemeyeceği ağ trafiğine (2. katman) ulaşmasını sağlar. Sshmitm ve webmitm araçları da yönlendirilmiş HTTPS ve SSH bağlantıları için araya girme saldırılarında kullanılır.

İNDİRME SAYFASI :
https://www.monkey.org/~dugsong/dsniff/

GFI LANguard

4b90a3b3 e731 466d 940c c869fc3a2412 gfi languard - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

GFI LANguard windows platformları için ücretli bir ağ güvenliği tarama aracıdır. LANguard ağı tarayarak her makine için çeşitli bilgiler sunar. Bu
bilgiler makinelerin hangi servis paketlerini kullandığı, eksik güvelik yamaları, herkese açık paylaşımları, açık portları, çalışan serviler ve uygulamalar, zayıf şifreler gibidir. Tarama sonuçları HTML formatında raporlanır ve sorgulanabilir. Web sayfasında deneme sürümü mevcuttur.

İNDİRME SAYFASI (FREE SÜRÜMDÜR ):
http://www.gfi.com/downloads

ETTERCAP

hqdefault - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

Ettercap ethernet ağlarında kullanılan terminal tabanlı bir koklama(sniff)/araya girme/kaydetme aracıdır. Aktif ve pasif olarak şifreli olanlar dahil birçok protokolü izleyebilir ve araya girebilir. Kurulmuş bir bağlantıya veri enjeksiyonu yapma ve hızlı bir şekilde süzme yapma özellikleri vardır. Uyumlu ek yazılımları vardır. Anahtarlamalı ağda olduğunu anlayabilir ve işletim sistemi izlerini kullanarak ağ geometrisini çıkarabilir.

İNDİRME SAYFASI :
https://ettercap.github.io/ettercap/downloads.html

JOHN THE RIPPER

jtr - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

John the Ripper çok güçlü bir şifre kırma aracıdır. Hızlı bir şekilde çalışma ve birden çok platform için şifre özü kırma özelliklerine sahiptir. UNIX’in neredeyse her versiyonu dahil DOS, Windows, BeOS ve OpenVMS’te çalışabilir. Sürekli güncellenen şifre kırmada yeralan şifre dosyaları web sitesinden alınabilir.

İNDİRME SAYFASI :
http://www.openwall.com/john/

TRIPWIRE

tripwire logo v2 - En Çok Kullanılan Siber Güvenlik Araçları

Bütünlük kontrolü yapan araçların büyük babası olarak tanımlanan tripwire
belirlenen dosya ve dizinlerin zaman içinde bütünlüklerinin bozulup
bozulmadığını araştırır. Düzenli bir şekilde sistem dosyalarını kontrol ederek
herhangi bir değişiklik halinde sistem yöneticisini uyarır. Linux için ücretsiz bir
versiyonu olmakla birlikte diğer platformlar için ücretli bir yazılımdır.

İNDİRME SAYFASI :
https://github.com/Tripwire/tripwire-open-source

https://www.tenable.com/products/nes…ing-system#tos